• Strona główna
  • Info
  • Kontakt
  • monety

Reforma monetarna Zygmunta I Starego – renesans polskich monet

07/08/2017 / Damian Brzozowski / brak komentarzy

Średniowiecze to okres, kiedy pojawiły się pierwsze polskie monety. Ich historia podobnie jak historia całego państwa jest burzliwa. Mało rozbudowany system monetarny szedł w parze ze stopniowym psuciem polskiej monety. Dodatkowo w powszechnym obiegu znajdowało się wiele monet zagranicznych, co powodowało duże zamieszanie w polskiej gospodarce. Uporządkowania tej sytuacji (z sukcesami) podjął się Zygmunt I Stary

Rozpoczęcie panowania Zygmunta I Starego a stan finansów państwa

W chwili, kiedy Zygmunt I Stary zasiadł na tronie, stan finansów państwa polskiego nie był w dobrym stanie. Sytuacja wymagała wprowadzenia radykalnych reform. Na początku panowania król wydał polecenie bicia monet półgroszowych i przez kilkanaście kolejnych lat nie zajmował się systemem monetarnym kraju. Dopiero w latach 20 XVI wieku przychodzi czas na wielką reformę monetarną. Król przystąpił do działania kierując się systemem pieniężnym stworzonym przez Decjusza.

Nowy system zakładał bicie monet o czterech nominałach – denarze, ternarze ( równym 3 denarom), półgroszu (równym 3 ternarom) i groszu (równym 2 półgroszom). Co ważne – ustalono próbę srebra dla każdego nominału. Według założenia Decjusza działalność mennicza miała przynosić królowi dochody. Taka koncepcja spodobała się polskiemu władcy i została zaakceptowana przez sejm.

Naprawa finansów państwa według koncepcji Decjusza

W 1526 roku sejm zaakceptował projekt naprawy państwowych finansów, którego autorem był Decjusz. Wprowadzenie go w życie miał zająć się Zygmunt I Stary. Za zgodą sejmu pruskiego nastąpiła unifikacja waluty polskiej i pruskiej. Już w październiku tego samego roku rozpoczęto wybijanie monet na wielką skalę.

W 1528 roku pojawiły się kolejne zmiany – reforma monetarna miała obejmować wybijanie dodatkowych trojaków, szóstaków, a także złotych dukatów. Działania te doprowadziły do tego, że w 1530 roku unia monetarna Korony i Prus stała się niepodważalnym faktem. Za produkcję nowych monet odpowiedzialne były mennica koronna w Krakowie, mennica litewska w Wilnie oraz mennica pruska w Toruniu. Dodatkowo bicie nowych walut wspomagały mennice miejskie Gdańska i Elbląga.

Nowa waluta a dbałość o kwestie estetyczne

Król Zygmunt I Stary nie poprzestał na praktycznych aspektach reformy walutowej. Zadbał także o to, żeby nowe polskie monety prezentowały się bardzo okazale. Monety z tego okresu zwracają uwagę dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Za wygląd poszczególnych stempli odpowiadały ordynacje mennicze, które powierzały ich projektowanie najwybitniejszym artystom epoki renesansu. Co bardzo istotne – na stemplach po raz pierwszy pojawił się wizerunek monarchy, który uwzględniał anatomiczne cechy twarzy Zygmunta I Starego (dla porównania na średniowiecznych monetach widzimy jedynie schematyczny zarys postaci).

Zatrudnienie artystów do projektowania monet sprawiło, że pieniądze z czasów polskiego renesansu stały się małymi dziełami sztuki. Ich wyszukane ornamenty i inne zdobienia budzą zachwyt do dziś.

stare monety

« Argumenty, które przemawiają za inwestowaniem w srebro
Malarz – artysta i pieniądze. »

Nowości na blogu

  • Blockchain – funkcja i wykorzystanie
  • Funt jako waluta
  • Jakie czynniki wpływają na kurs dolara?
  • Czym jest i jak powstała giełda papierów wartościowych?
  • Warto zaznaczyć, że naprawdę mamy dzisiaj do czynienia z popularnością numizmatów

Kategorie

  • finanse
  • monety

#Tagi

blockchain czyszczenie monet funt brytyjski giełda inwestycje kolekcjonerstwo kurs dolara monety numizmaty numizmatyka papiery wartościowe pieniądze srebrne monety srebro stare monety waluta waluty złote monety złoto

Theme by The WP Club. |