Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że dolar to od lat jedna z najważniejszych walut na świecie, której losy z zapartym tchem śledzą dziesiątki tysięcy brokerów, analityków finansowych, ekonomistów, polityków oraz przedsiębiorców. Każde wahanie kursu amerykańskiej waluty (Kurs dolara w Comparic) spotyka się z żywą reakcją mediów, które na bieżąco informują o sytuacji dolara na giełdzie walut i spekulują na temat kolejnych prognoz. Czy wiesz jednak, od czego zależy wartość dolara?
Polityka Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów
Każda decyzja, a czasami nawet tweet prezydenta USA może mieć spory wpływ na kurs dolara. Sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych, relacje mocarstwa z innymi krajami oraz wydarzenia na świecie również decydują o spadku lub wzroście wartości amerykańskiej waluty. Wojna handlowa z Chinami wywołała spore wahania nie tylko w przypadku dolara, ale także innych walut, zwłaszcza chińskiego juana. To tylko pokazuje, jak ważnym punktem międzynarodowej sytuacji walutowej jest dolar.
Decyzje Rezerwy Federalnej
Bank Centralny Stanów Zjednoczonych również ma ogromny, o ile nie decydujący wpływ na wartość amerykańskiej waluty. To właśnie ta instytucja określa wysokość stóp procentowych, od których w dużej mierze zależy kurs dolara. Czasami wystarczy jedynie kilka wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej, którzy sugerują obniżenie stóp procentowych w niedalekiej przyszłości, żeby na giełdach walut odnotowano nieznaczny spadek wartości dolara. Warto wiedzieć, że im niższe stopy procentowe, tym niższy kurs amerykańskiej waluty.
Sytuacja gospodarcza
W tym przypadku na kurs dolara może mieć wpływ naprawdę wiele czynników: inflacja, stopa bezrobocia, wzrost płac, wzrost PKB, a nawet prognozy, niespodziewane wyniki gospodarcze oraz katastrofy naturalne. Szalejąca inflacja zdecydowanie obniża wartość waluty, natomiast pozytywne wieści z rynku pracy oznaczają wzrost konsumpcji, a co za tym idzie prawdopodobny rozwój gospodarczy.
Współpraca: Comparic