Funt szterling jest środkiem płatniczym w Wielkiej Brytanii (Szkocja, Irlandia, Wyspy Normackie). W obiegu występują monety o nominałach 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 oraz banknoty o nominałach £1, £5, £10, £20, £50, £100.
Najwięcej w XXI w. funt kosztował 7.40 złotego i było to wczesną wiosną 2004 r., tuż przed naszym wejściem do Unii Europejskiej. Trudno się zatem dziwić, że Polacy tak masowo zaczęli emigrować za pracą na Wyspy, tym bardziej, że Wielka Brytania od początku otwarła szeroko swój rynek pracy dla nowych członków Unii.Szterling w 2015 roku miał swój złoty okres, kurs na przełomie listopada i grudnia wyniósł około 6 złotych, jest to ważne dla Polski ze względu na blisko milionową społeczność Polaków na Wyspach. Wielka Brytania to również jeden z głównych kierunków eksportu towarów z Polski. Funt wyraźnie słabnie od 2016 roku na skutek referendum w sprawie Brexitu. Na przestrzeni lat 2016-2019 oscylował w granicach od 4.58 – 5.89 złotego. Od blisko roku słabnie w stosunku do złotówki.
Gwałtowny spadek notowań funta (Comparic – kurs funta) zaczął się po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty Unii Europejskiej. Ma to niewątpliwie wpływ na stan gospodarczy i ekonomiczny Zjednoczonego Królestwa, stopniowo zahamował się poziom emigrantów zarobkowych napływających z całego świata. Ostateczna decyzja w sprawie sposobu funkcjonowanie struktur rynkowych, po wystąpieniu Anglii z Unii nie została jeszcze podjęta, sprzyja to ciągłym wahaniom walut świata oraz niepokojowi Brytyjczyków. Gdy brexit dojdzie do skutku funt będzie przez dekady podnosił się z przegranej pozycji, przyniesie to za sobą skutki w postaci zahamowania rozwoju gospodarczego Wielkiej Brytanii. W ostatnim tygodniu września 2019 roku możemy zaobserwować powolne pikowanie w dół notowań funta, w stosunku do złotówki wynoszą one obecnie ok.4.92 złotego. Pozostaje czekać na rozwój sytuacji w sprawie z Unią oraz powstrzymać się od inwestycji w funta w najbliższym czasie.