Niemałym wyzwaniem jest czyszczenie monet srebrnych. Niektórzy uważają za skuteczną metodę czyszczenia powierzchni metali pastą do zębów. Lepiej jednak unikać tego sposobu, jeśli chodzi o monety, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko, że straci ona swój blask. Jest to metoda dobra raczej do czyszczenia srebrnej biżuterii, która nie jest przecież aż tak wartościowa, jak stare, wysłużone monety.
Do ich konserwacji powinna wystarczyć woda. Należy wystrzegać się wszelkich środków chemicznych, które mogłyby zaszkodzić strukturze metalu. Czyszczenie mechaniczne, jak w przypadku każdej starej i delikatnej monety, również nie wchodzi w grę. Jeśli chcemy usunąć delikatne zabrudzenia, stosujemy słaby roztwór z amoniaku w połączeniu z ciepłą wodą. Miksturę mieszamy w małych proporcjach. Monetę osuszamy, a jej powierzchnie przecieramy delikatnym materiałem, uważając, aby jej nie porysować. Należy wystrzegać się również polerowania monet. Taki zabieg zwykle poprawia wygląd tworzywa na jakiś czas.
Prawdą jest to, że taki proces narusza powierzchnię metalu, niszcząc detale i najmniejsze elementy grawera. O ile zniszczenia chemiczne można z trudem próbować jeszcze w jakiś sposób cofnąć, tak zniszczenia mechaniczne są zupełnie nieodwracalne, tłumaczy pan Robert, numizmatyk z http://numizmatykatorun.pl/numizmatyka-inowroclaw/.
Bilony z miedzi czy brązu lub innych metali nieszlachetnych sprawiają najwięcej kłopotów. Każdy metal nieszlachetny reaguje inaczej i nie ma tu metody uniwersalnej. W tym przypadku najłatwiej o powierzchowne zniszczenia lub całkowitą destrukcje monety. Okazy te czyścimy bawełnianymi patyczkami do uszu, zachowując przy tym niezwykłą delikatność. W żadnym wypadku nie używamy szczoteczek do zębów z twardym włosiem – takie spotkanie daje gwarancje katastrofalnych konsekwencji w postaci ogromnego pogorszenia stanu zachowania monety. W przypadku takich monet nie ma metody, która działa uniwersalnie. Zastosowanie jednego środka, który zadziała skutecznie na jeden rodzaj metalu, dla innego może skończyć się absolutną klęską. Monety wykonane ze stopów niskiej jakości najczęściej niestety niszczą się bezpowrotnie.
Na rynku dostępne są specjalne szmatki oraz płyny chemiczne, które pomagają w usunięciu zabrudzeń. Można je zakupić w sklepach jubilerskich czy złotniczych. Działają one jednak na określony rodzaj tworzywa, dlatego warto najpierw poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i dokładnie zorientować się, czy dana substancja nie wejdzie w reakcję z konkretnym metalem.
Polecamy: Comparic – kursy kryptowalut